ZAJĘCIA
nauka poporzez zabawę
Wszystkie zajęcia w cenie czesnego

Nasze przedszkole prowadzi zajęcia dydaktyczne uwzględniając aktualną podstawę programową zgodnie z Rozporządzeniem MEN, co oznacza, że jest u nas tzw. „zerówka”. Wszystkie dzieci 3-6 letnie mają zakupione (z finansów przedszkola) podręczniki, z których korzystają podczas zajęć dydaktycznych. W ramach podstawy programowej „ciocie” prowadzą j. angielski, rytmikę i ćwiczenia fizyczne ogólnorozwojowe.
Dodatkowo w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia:

  • Artystyczne (plastyczne, wokalne) - prowadzą: ciocia Dorotka, ciocia Iwonka
  • Zajęcia kulinarne - wszystkie ciocie
  • Język angielski - ciocia Ewa
  • Logopedia - ciocia Iwonka
  • Zajęcia taneczne - Magdalena Lupa
  • Piłka nożna - Michał Jelonek
  • Taekwondo -Robert Kantorysinski
  • ​​​​​​Joga - ciocia Klaudia
  • Żywe zwierzęta - firma Walabia
  • Teatrzyki - Teatry objazdowe odwiedzające przedszkole, wyjazdy do teatru, filharmonii częstochowskiej
  • Wycieczki - przewoźnik Janusz Koper
  • Inne zajęcia - zaproszeni ciekawi goście

Wszystkie zajęcia i wycieczki są nieodpłatne

Piłka nożna

Wiemy jak ważny jest ruch dla naszych pociech, ale piłka nożna to również praca zespołowa i kształtowanie charakteru. Dzięki zajęciom z panem Michałem dzieci mogą rozwijać swoją pasję lub rozbudzuć ją w sobie. Kiedy tylko na niebie gości słońce korzystamy z pięknej pogody i organizujemy zajęcia na świeżym powietrzu.

Zajęcia muzyczne

W naszym przedszkolu nie zabrakło również zajęć muzycznych o które dba pan Damian. Nauka śpiewu, gra na instrumentach oraz wyrabianie poczucia rytmu to tylko niektóre z zalet tych zajęć. Miłość do muzyki jakiej nauczył nasze przedszkolaki "wujek" Damian spowodowała, że co roku nasze przedszkolaki biorą udział w różnych konkursach wokolnych. 

Język angielski

Język angielski w przedszkolu jest niezwykle istotny. Wiemy o tym. Dlatego codziennie wszystkie grupy wiekowe przez pół godziny osłuchują się z tym językiem. Słuchanie języka obcego uświadamia dzieciom, że istnieją kraje, w których ludzie komunikują się innymi słowami. Kształtuje się wtedy potrzeba porozumienia się z innymi. Dzieci uczą się języka poprzez zajęcia słuchowo-ruchowe, słownikowe, multimedialne, zadaniowe, poznają proste zwroty, utrwalają słówka w piosenkach, wierszach. W sposób naturalny reagują na polecenia w języku angielskim uczestnicząc w zabawach i grach.

Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne zajmują ważne miejsce w naszym przedszkolu, gdyż:

  • Dzieci poznają artykuły spożywcze,
  • Poznają sprzęty kuchenne i ich zastosowanie
  • Czynnie uczestniczą w łączeniu produktów i obserwują efekt końcowy
  • Uczą się samodzielności
  • Kształcą umiejętność przygotowywania prostych posiłków
  • Uczą się kroić, mieszać, zagniatać,… – ćwiczenia koordynacji, precyzji
  • Planują kolejność wykonywania zadań
  • Poznają przyprawy, ich zastosowanie, smaki
  • Próbują innych smaków nieznanych dotychczas
Zajęcia w ogrodzie

W naszym ogrodzie są liczne nasadzenia krzewów i drzew owocowych. W sezonie wiosenno-letnim codziennie korzystamy z darów „matki natury” i smakujemy np. czereśnie, truskawki, poziomki. Wiosną przygotowane są grządki pod uprawę warzyw, gdzie sadzimy różności: od pomidorów po miętę. Dzieci uczestnicząc w sadzeniu, podlewaniu, doglądaniu roślinek – uczą się jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju roślin. A największą przyjemność sprawia zbiór płodów ogrodowych. Maluchy mają niesamowitą radość, kiedy mogą samodzielnie zerwać dojrzałe owoce z krzaka i je po prostu zjeść.

Zajęcia artystyczne

Plastyczne zajęcia w grupie najmłodszych dzieci ukierunkowane są na: ćwiczenie motoryki małej, posługiwanie się narzędziami, przedmiotami i materiałami kreatywnymi. Dzieci zaczynają dostrzegać i poznawać piękno otaczającego świata, różne estetyki i materiały, dzięki którym za pomocą działań plastycznych, wyrażają swoje emocje. W starszych grupach celem jest uwrażliwienie na formę i bogactwo barw, rozwijanie wyobraźni twórczej, wzbogacanie technik plastycznych, itp. Ponadto zajęcia artystyczne uczą dzieci planowania, odpowiedzialności, pracy w zespole, działania praktycznego…

Zajęcia logopedyczne

W naszym przedszkolu istnieją dwa rodzaje zajęć logopedycznych:

  • Zajęcia profilaktyki logopedycznej odbywają się w grupach, codziennie rano przed śniadaniem. Mają na celu usprawnianie narządów artykulacyjnych, oddechu, słuchu… Prowadzone są w każdej grupie wiekowej od 10-15 min i realizowane w formie wesołej zabawy, podczas której następuje aktywizacja mięśni narządów mowy, łącznie z przeponą. Dobór ćwiczeń zakamuflowany w zadaniach, które dzieci uwielbiają, pozwala na harmonijny, spójny i prawidłowy rozwój mowy. Dzięki takiej formie pracy, a właściwie zabawy - szybciej następuje stymulacja rozwoju językowego. Dziecko jest bardziej świadome swojego aparatu mowy a terapeuta ma możliwość zaobserwować prawidłowy, bądź utrudniony rozwój mowy. Dzieci, które nie mają odpowiedniej artykulacji, lub opóźniony rozwój mowy, zostają objęte indywidualną terapią logopedyczną.
  • Indywidualne zajęcia logopedyczne odbywają się 2 lub 3 razy w tygodniu z każdym dzieckiem, które zostało objęte indywidualną terapią logopedyczną. Czas i zakres zajęć dostosowany jest do potrzeb konkretnego dziecka.
Dogoterapia

Zajęcia edukacyjne z udziałem psa, popularnie zwane dogoterapią, to wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci forma nauki. Pies motywuje do pracy, zachęca do aktywności, wspomaga rozwój i nawiązuje więź z uczestnikami zajęć. Dzięki temu postępy edukacji i terapii przychodzą znacznie szybciej i są bardziej zauważalne. Dodatkowo uczestnicy zajęć z psem uczą się prawidłowych, bezpiecznych zachowań w obecności czworonoga, ciekawych zabaw i wspólnej aktywności. Dzieci, które regularnie biorą dział w takich zajęciach, są bardziej empatyczne, szanują zwierzęta i ich potrzeby, co jest największą wartością dogoterapii. Podstawą udanych zajęć z psem jest właściwie przygotowany czworonóg. Nasze psy: Szoszo i Evan, owczarki szetlandzkie, są jedynymi psami w Częstochowie i okolicach, które regularnie podchodzą do egzaminów psa terapeutycznego, podczas których specjaliści z zakresu dogoterapii i behawioryzmu zwierzęcego sprawdzają ich predyspozycje do pracy. Aktualne certyfikaty psów wydał Polski Instytut Dogoterapii.

Żywe zwierzęta

Zaczarowany Ogród odwiedzają żywe zwierzęta kilka razy w roku. Przywozi je Pan Łukasz i niesamowicie ciekawie opowiada o nich. Znamy już ssaki, gady, płazy, owady i bezkręgowce. Dzieci mogą dotknąć zwierząt, pogłaskać, przytulić, poznać je, poszerzyć wiedzę na ich temat. Przedszkolaki są coraz bardziej świadome tego, że zwierząt nie zawsze trzeba się bać, że należy pozna ich zachowania, środowisko i tryb życia. Pan Łukasz uczy też, że wszystkie zwierzęta zasługują na nasz szacunek i wymagają naszej opieki, trzeba tylko poznać ich potrzeby.

Wycieczki

Dla naszych przedszkolaków staramy się organizować comiesięczne wycieczki w pobliskie, ciekawe miejsca. Odwiedzamy zakątki historyczne, agroturystyczne, kulturoznawcze, przyrodnicze, których w naszym otoczeniu jest bardzo wiele. Oprócz walorów edukacyjnych, dużą uwagę przywiązujemy do atrakcyjności wycieczki, różnorodności tematyki, zainteresowań dziecięcych i bezpieczeństwa. Współpracujemy z jednym sprawdzonym przewoźnikiem, świadczącym usługi na najwyższym poziomie i dla którego bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem.

Inne zajęcia

Do przedszkola zapraszamy ciekawe osoby, które  bawią, śmieszą, uczą, opowiadają o swojej pracy, oraz przybliżają swoje zawody i obowiązki. Zależy nam na tym, aby przedszkolaki od najmłodszych lat poznawały wykonywane zawody i brały udział w różnych akcjach (np. pomocowych).  Jednocześnie dbamy o to, by zaproszeni goście opowiadały w sposób ciekawy i absorbujący. Staramy się również włączyć rodziców do współpracy z przedszkolem   smiley

Teatrzyki

Raz w miesiącu gościmy w naszym przedszkolu aktorów, prezentujących sztukę teatralną przygotowaną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zapraszamy aktorów z różnych teatrów, aby dzieci zapoznały się z formami teatralnymi i aktorskimi. Starsze przedszkolaki wyjeżdżają także do częstochowskiego teatru, aby zastosować w praktyce poznane zasady zachowania się w teatrze.
Przedstawienia teatralne korzystnie wpływają na:

  • rozwijanie twórczej aktywności dziecka, jego wyobraźni i wrażliwości
  • poznane postaci, we wczesnym dzieciństwie mogą stać się wzorcami osobowymi
  • naukę koncentracji
  • rozbudzenie ciekawości świata
  • kształtowanie, nazywanie uczuć
  • wcielanie się w rolę aktora
  • zachęcenie do występów na scenie
  • aktywnego uczestniczenia w różnych inscenizacjach